OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 IV 2014 R.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 13 kwietnia 2014 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

     Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Prośmy o łaskę przeżywania tego nadchodzącego czasu z Panem Jezusem w szczerym żalu z powodu naszych grzechów, by w następnych dniach przeżyć prawdziwą radość nowego życia, które ofiaruje nam Jezus  już jako Zmartwychwstały Pan.

Dziś po południu czeka nas jeszcze jedno wyjątkowe przeżycie; mianowicie – delegacja naszej Parafii przywiezie od Księdza Dziekana Iskrę Miłosierdzia – tzn. światło, którego płomień poświęcił jeszcze Ojciec Święty bł. Jan Paweł II podczas ostatniego swojego pobytu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach; i do tej pory płomień ten w łagiewnickim sanktuarium płonie. Z tego to płomienia w miniony piątek delegacje diecezjalne przeniosły ten płomień do katedr wszystkich diecezji polskich, a z nich przez delegacje dekanalne do dekanatów, a dziś do poszczególnych parafii. Przyjmiemy więc to światło – Iskrę Miłosierdzia dziś około godziny 16.3o. Oczekując na nie, w tym czasie będzie przedstawiane misterium męki Pańskiej w wykonaniu studentów III Wieku, na które bardzo serdecznie wszystkich zapraszam. Światło to – Iskra Miłosierdzia będzie dostępne wszystkim w  Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę w Ciemnicy i Bożym Grobie. Adorując Pana Jezusa będziemy mogli odpalić i zanieść je do naszych domów, by nam towarzyszyło podczas naszych świątecznych spotkań. Wszystko to jest związane z radosnym oczekiwaniem na uroczystą kanonizację błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, która nastąpi w Rzymie za dwa tygodnie – 27 kwietnia br. I wtedy, w związku z tą uroczystością, Msza Święta u nas o 11-tej będzie przesunięta na popołudnie – na godz. 17-ta, byśmy mogli uczestniczyć w kanonizacji w naszych domach korzystając z przekazu Telewizji TRWAM.  Pozostałe Msze Święte – o 9-tej i 19-tej będą bez zmian.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek liturgie będą sprawowana o godzinie 18-tej. Po nich sposobność do osobistej adoracji Pana Jezusa w Kaplicy Czuwania – Ciemnicy i Bożym Grobie. Adoracje kończyć będziemy zawsze o 22-giej, a wznawiane będą następnego dnia o 8-ej. Szczegółowy program adoracji wywieszony jest w miejscach ogłoszeń i na naszej stronie internetowej.

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim i święcenia pokarmów na stół świąteczny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto w tym dniu także  – chociaż nie obowiązuje – zachować post powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Święcenia pokarmów co pół godziny od 10-tej do 12-tej. w Lubiatowie o 13-tej, a w Zaborze Wielkim o 13.3o. U nas ostatnie poświęcenie o 15-tej. Od 18-tej do 20-tej przerwa w adoracji na sprzątanie i przygotowanie kościoła na święta.

W sobotni wieczór, o 21-ej, Wigilia Paschalna – początek Świąt Wielkanocnych. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmia zmartwychwstanie Pana Jezusa, które uczcimy procesją rezurekcyjną trzykrotnie wokół kościoła. Przynieśmy ze sobą świece i zaopatrzmy je w okapniki.  Rano procesji nie będzie.

W Niedzielę Wielkanocną pierwsza Msza Święta o 7-ej rano (bez procesji), następna o 9-tej i o 11-tej. Wieczornej Mszy Świętej o 19-tej nie będzie  – świętujemy bowiem Wielkanoc w gronie rodzinnym i naszych gości. Pamiętajmy o godnym, chrześcijańskim świętowaniu.

Składam podziękowanie rodzinom z ulicy Mrozowskiej za przygotowanie kościoła na dzisiejsze świętowanie i za złożoną ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu: Wołkowskim, Pająkom, Kubasińskim, Sikorom, Krudosom, Stasiewiczom, Matudom, Grzelewskim i Dąbrowskim, a o przygotowanie kościoła na Święta proszę rodziny z ul. Świerkowej od początku do końca. Wypadnie to w Wielką Sobotę; sprzątanie i przygotowanie kościoła możliwe będzie tylko w godzinach od 18-tej do 20-tej. Przygotowanie kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą” i ołtarza „Bożego Grobu” powierzam z wielką prośbą panom Markowi Czerwonemu i Janowi Gospodaryk’owi.

Na przedzie ławek po stronie zakrystii są jeszcze do nabycia świece „Paschaliki Wielkanocne 2014”, a od Wielkiego Czwartku  będzie można nabywać „Chlebki Świąteczne” – również na stół wielkanocny. Skarbonki z jałmużną wielkopostną składamy przy ołtarzu adoracji od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Miłosierdzia – 27-go kwietnia br. Przynosząc koszyczki z potrawami świątecznymi do poświęcenia, pamiętajmy o tych, którzy nie za bardzo mają co święcić – będzie wystawiony koszyk na dary świąteczne, a miejscowy Zespół CARITAS w Wielką Sobotę rozdzieli pomiędzy potrzebujących. Mogą być potrzebni także wolontariusze – w tej sprawie proszę się zgłaszać do Pani Czesławy Marcinowskiej, która kierują całą akcją Parafialnego  Zespołu CARITAS.